Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës: shkaqet, manifestimet, trajtimi

Marramendje të shpeshta, tringëllimë në veshët, mizat para syve, një ndjenjë e rëndë në pjesën e prapme të kokës nuk shkaktohet vetëm nga lodhja.osteokondroza e shpinës së qafës së mitrësShpesh ato provokohen nga ndryshime degjenerative-distrofike në shpinë. Dhimbjet e kokës me osteokondrozë të shpinës së qafës së mitrës janë një manifestim tipik i sëmundjes. Isshtë e pamundur të heqësh qafe prej tyre për një kohë të gjatë pa ndikuar në shkakun kryesor.

Mekanizmi i zhvillimit të sëmundjes

Degjenerimi i kërcit ndërvertebror dhe indit të kockave në shpinë qafës së mitrës shkakton simptoma klinike tashmë në fazat e hershme. Përhapja dhe zhvendosja e fragmenteve vertebrale në mënyrë të pashmangshme çon në rrjedhje të dëmtuar të gjakut, nervozim dhe ushqim të pamjaftueshëm të strukturave të trurit. Shkaqet e deformimit të shtyllës kurrizore në zonën e qafës janë:

 • çrregullime kongjenitale të strukturës së indeve të eshtrave;
 • dëmtim fizik;
 • sjellje e papërshtatshme;
 • hipodinamia;
 • mbipesha;
 • osteokondroza e rajoneve lumbare ose torakale.

Në pothuajse gjysmën e rasteve, patologjia gjendet tek moshat e mesme dhe të rinjtë, më shpesh tek gratë. Zhvillimi i tij lehtësohet nga pozicioni i zgjatur i pasaktë i kokës gjatë gjumit, ulur në tavolinë, gjatë bisedave telefonike dhe udhëtimeve në transport. Progresi i osteokondrozës përshpejtohet nga zakoni i gjumit në jastëk të lartë. Lëvizshmëria e kësaj pjese të trupit, madhësia më e vogël e rruazave në krahasim me pjesët e tjera, vendndodhja e një numri të madh të enëve të mëdha dhe trungjeve nervore, përcaktojnë fillimin e hershëm të simptomave. Sindroma e dhimbjes është kryesore.

Fragmentet e disqeve që shemben dhe rruazat e ndryshuara ngjeshin arterien vertebrale dhe plekset nervore përreth saj. Kompresimi i zgjatur provokon një ngushtim të lumenit vaskular, ngadalësimin e rrjedhjes së gjakut dhe uljen e furnizimit me oksigjen të indeve. Kequshqyerja, hipoksia dhe ishemia cerebrale pasuese përkeqësohen nga kompresimi i trungjeve nervore nga osteofitet - radikulopatia.

Simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës

Në shumicën e rasteve, dhimbjet e kokës dhe simptomat e tjera të patologjisë janë të një natyre dytësore ose vertebrogjene - ato shkaktohen nga procese patologjike jo në tru, por në shpinë ngjitur.

 • Cephalalgia refleks - dhimbje e mërzitshme. Ndodh kur preken tre rruazat e para. Fillon në pjesën e sipërme të qafës, duke u shtrirë në pjesën okupitale dhe parietale, pastaj mbulon tempujt dhe ballin. Më shpesh është e njëanshme, që i ngjan një migrene klasike. Zgjat nga gjysmë ore në disa ditë, rritet me animin ose kthimin e kokës, veprime fizike aktive.
 • Nëse osteokondroza prek rruazat e katërt dhe të pestë, zhvillohet cervikobrachialgia. Rreziku i tij qëndron në ngjashmërinë me një sulm në zemër. Dhimbja është e njëanshme, e mprehtë, djegëse, mbulon qafën, shpatullën dhe rrezaton nën shpatullën, në hipokondrium, ndonjëherë në parakrah dhe në dorë.
 • Mosfunksionimi miofasial shkakton të ashtuquajturën migrenë cervikale. Dhimbja pulsuese ose shtypëse nga ana e qafës përhapet përgjatë njërës anë, duke mbuluar një pjesë të zverkut, kurorës, tempullit dhe arrin në harqet mbivendosëse.

Në raste të rënda, vërehen simptoma shtesë: fotofobi, skuqje të syve, të përziera, dobësi fizike.

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës mund të provokojë lloje të ndryshme të distonisë vegjetative-vaskulare:
 • me dhimbje koke të shpeshta;
 • shkelje të termoregulimit, presionit intrakranial, frymëmarrjes;
 • ndryshime spazmatike në humor.

Me shtrëngimin e ndjeshëm të nervave kurrizor, ndodhin çrregullime të të folurit, mpirje të gjuhës, humbje të ndjeshmërisë së gishtave. Një person bëhet si i dehur ose nën ndikimin e ilaçeve psikotrope: ai flet fjalë në mënyrë të paqartë, nuk i përgjigjet menjëherë një thirrjeje për veten e tij. Në raste të përparuara, ushqimi i pamjaftueshëm i indeve dhe furnizimi i dëmtuar me gjak çojnë në një rritje të vazhdueshme të presionit intrakranial, ulje të shikimit dhe dëgjimit.

Diagnostifikimi

Me ankesa të shëndetit të dobët në rast të osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës, është e nevojshme të kontaktoni një neurolog. Gjatë ekzaminimit, mjeku përcakton origjinën e dhimbjes. Për këtë qëllim, ai përdor metodat e mëposhtme:

 • shtyp me gishta në rajonin e rruazave të qafës së mitrës në ato vende ku rrënjët nervore dalin jashtë: reagimi i shfaqjes së dhimbjes tregon cefallalgji;
 • shtyp në pikat afër zgjatimeve kockore nën skajet e poshtme të veshëve: një sulm i dhimbshëm pas kësaj sinjalizon qartë zhvillimin e një migrene cervikale si rezultat i kompresimit mekanik.

Për një diagnozë të saktë të osteokondrozës së qafës së mitrës, përshkruhen një numër studimesh instrumentale. Radiografia, rezonanca magnetike dhe tomografia e kompjuterizuar mbeten ato kryesore. Me ndihmën e tyre, vizualizohen ndryshimet patologjike që kanë ndodhur në strukturën e indeve të kockave, kërcore dhe të buta.

Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës

Ilaçet janë krijuar për të eleminuar simptomat, për të rivendosur qarkullimin normal të gjakut dhe biomekanikën e të gjithë shtyllës kurrizore të qafës së mitrës.

 • Për të lehtësuar dhimbjen, përdoren NSAID, analgjezikë, relaksues të muskujve dhe antispasmodikë.
 • Reduktimi i manifestimeve vegjetative, përmirësimi i daljes së venave dhe parandalimi i edemës në zonën e prekur ndihmojnë vazodilatatorët - ilaçe vazodilatator.
 • Produktet që përmbajnë vitamina B dhe magnez ndihmojnë për të përmirësuar ushqimin e qelizave të indeve nervore dhe për të zvogëluar simptomat e padëshirueshme.
 • Në të njëjtën kohë, pacientëve u rekomandohen barna për rregullimin e presionit të gjakut, korrigjimin e rrahjeve të zemrës.
 • Shumë pacientëve u tregohen qetësues, ilaqet kundër depresionit, qetësuesit.

Në varësi të ashpërsisë së gjendjes, kursi i trajtimit është i shkurtër ose i gjatë. Zbutësit e dhimbjeve përdoren një herë ose për disa ditë. Mjetet që normalizojnë rrjedhën e gjakut dhe vitaminat - në kurse prej 2-3 muajsh. Për të ruajtur efektin e ilaçeve, përshkruhet fizioterapia:

 • elektroforezë;
 • balneoterapi;
 • darsonvalizimi;
 • masazh jakë;
 • gjilpërë dhe refleksologji.

Në rast të përkeqësimeve, tregohet veshja e fashave terapeutike që mbështesin muskujt e qafës së mitrës.

Në mungesë të një përkeqësimi të osteokondrozës, ushtrimet terapeutike ndihmojnë në ndalimin dhe parandalimin e simptomave të VSD. Gjimnastika ndihmon në forcimin e muskujve të qafës, lehtëson spazmat, përmirëson elasticitetin e enëve dhe aparatit ligament të nyjeve vertebrale. Ushtrimet përfshijnë lëvizje për shtrirjen e indeve të buta: anime të thella të kokës, kthesa, rrotullime.

Pacientët me osteokondrozë, të komplikuar nga VSD, duhet të organizojnë me kujdes një vend për të fjetur. Ju duhet të pushoni vetëm në një dyshek dhe jastëk ortopedik, mos pini shumë lëng gjatë natës në mënyrë që të shmangni edemën. Shtë e nevojshme të shmangni punën dhe hobet që lidhen me pozicionin e pafavorshëm të rruazave të qafës së mitrës: hedhjen prapa ose animin e ulët të kokës.